Duyurular

Vezne Tahsilatının Mümkün Olduğunca Banka Aracılığıyla Muhasebe Müdürlüğü Tahsilat Hesabına Yapılması ve Vezneden Yapılacak Ödemelerin Banka Hesaplarına Aktarma Suretiyle Yapılması.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Küresel Pandemi” olarak tanımlanan COVID-19 salgını sebebiyle Bakanlığımız Muhasebat Genel Müdürlüğünce yapılan değerlendirmeler çerçevesinde; hem vatandaşımız hem de personelimiz açısından genel bulaşma riskini azaltmak için yeni bir duyuru yapılıncaya kadar vezne aracılığıyla yapılacak tahsilatın mümkün olduğu ölçüde banka aracılığıyla muhasebat birimlerinin tahsilat hesabına yapılması ve vezneden yapılacak ödemelerin ilgililerin banka hesaplarına aktarma yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesinin uygun olacağına karar verilmiştir.

Defterdarlığımız Muhasebe Müdürlüğü Banka Hesap Numarası

TC Ziraat Bankası Sivas Merkez Şube

TR 95 0001 0002 3000 0010 0058 04

Banka Hesabımıza Yatırıldığında Ad-Soyad-T.C. Kimlik No ve ne için yatırıldığının (Teminat, Kişi Borcu vb.) belirtilmesi gerekmektedir.

Yeni Korona Virüs Hastalığı (Kovid-19) İle Etkin Mücadele Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Hakkında Duyuru

Yeni Korona Virüs Hastalığı (Kovid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması önem arz ettiğinden, Başkanlığımızca yapılan değerlendirmeler sonucunda vergi uygulamaları konusunda aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmış olup söz konusu tedbirlere mükelleflerimizce de uyulması tüm toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir.

1- 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gereken tüm dilekçelerin İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda verilmesi ya da posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede; işe başlama, işi bırakma, şube açılış-kapanış, borcu yoktur yazısı, mükellefiyet durum yazısı, tecil başvurusu, uzlaşma talebi vb. tüm dilekçeler elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden ya da posta yoluyla gönderilecektir.

2- 10/04/2020 tarihine kadar gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar için sadece Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannameler verilecektir. Bilindiği üzere 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmış olup, belirtilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisi beyannameleri Hazır Beyan Sistemi üzerinden web (hazirbeyan.gib.gov.tr) veya mobil uygulamalarını kullanarak ya da posta yolu ile gönderilebilecektir.

3- Kredi kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilen vergi, harç ve idari para cezası ile değerli kağıt bedellerine ilişkin ödemeler 10/04/2020 tarihine kadar vergi dairesi vezneleri yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılacaktır.

4- Kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi ödemeleri vergi dairelerinin vezneleri yerine alternatif ödeme kanalları (İnteraktif Vergi Dairesi, anlaşmalı bankalar ve PTT) kullanmak suretiyle gerçekleştirilecektir.

5- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, potansiyel vergi kimlik numarası taleplerini İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) uygulaması üzerinden gerçekleştirecek ve potansiyel vergi kimlik numarası elektronik ortamda oluşturularak kendilerine tevsik edici resmi belge söz konusu uygulama üzerinden sunulacaktır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin potansiyel vergi kimlik numarası almak için bundan böyle vergi dairelerine müracaat etmelerine gerek bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

31. VERGİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda 31. Vergi Haftasında Defterdarlığımızca çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

31. Vergi Haftası Etkinlikleri kapsamında Defterdarımız Mustafa Yumuşak başkanlığında Defterdarlığımız çalışanları, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan ve üyeleri, Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkan ve üyelerinin katılımıyla tören düzenlenmiş; tören, Defterdarlığımız çelenginin konulması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile sona ermiştir.

Tören

31. Vergi Haftası Etkinlikleri kapsamında Defterdarımız Mustafa Yumuşak ve beraberindeki birim amirlerinden oluşan heyet Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN tarafından kabul edilmiştir.

Valilik Ziyareti

31. Vergi Haftası Etkinlikleri kapsamında Defterdarımız Mustafa Yumuşak ve beraberindeki birim amirlerinden oluşan heyet Sivas Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasını ziyaret etmiştir.

SMMM Ziyaret

31. Vergi Haftası Etkinlikleri kapsamında Defterdarımız Mustafa Yumuşak ve beraberindeki birim amirlerinden oluşan heyet Defterdarlığımız personeli olan Şehit / Gazi Ailelerini ziyaret etmiştir.

Vergi Haftası nedeniyle 37. Bölge Sivas Eczacı Odası heyeti Defterdarlığımıza ziyarette bulunmuşlardır.

31. VERGİ HAFTASI

Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi haftası etkinlikleri ile bilgisi, sevgisi ve vergisi ile ülkemize katkı sağlayan ve topluma sunulan hizmetlerde payı olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür etmektedir.

http://vergihaftasi.gov.tr/

http://www.vergibilinci.gov.tr/